Titulní obrázek

Systém Active Brake Assist druhé generace je na světě

Publikováno: 2.únor 2013

Automobilka Mercedes-Benz zavedla do svých autobusů a nákladních vozů systém Active Brake Assist, který reaguje na pouze pomalu pohybující vozidla. V letošním roce společnosti představili několik nových systémů, například elektronický stabilizační program ESP, systém sledování jízdního pruhu, brzdový asistent, adaptivní tempomat a pasivní ochrana při čelním nárazu FCG. V současné době je však největší novinkou nová již druhá generace systému Active Brake Assist. 

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Systém využívá informací z radaru umístěného na přídi. Druhá generace označená Active Brake Assist 2 reaguje i na stojící překážky a pomáhá řidiči například při nečekaném brzdění za kolonou vozidel. Radar skenuje prostor mezi 0,25 až 200 m v jízdním pruhu před autobusem a neustále sleduje vzdálenosti a rozdíl v rychlosti mezi ním a vpředu jedoucími vozidly nebo stojícími překážkami.

Jakmile se vpředu jedoucí nebo stojící vozidla přiblíží na nebezpečnou vzdálenost, je řidič akusticky i vizuálně varován a vůz se preventivně připravuje na nejhorší. Propočítá potřebný brzdný účinek a připravuje brzdový asistent, takže v okamžiku, kdy se řidič dotkne pedálu brzdy, je již k dispozici plný brzdný účinek. Systém Active Brake Assist 2 je aktivní v rychlostech od 0 do 100 km/h. Mercedes-Benz sám uvádí, že sice nemůže zabránit všem nehodám, ale přispívá k výraznému snížení rychlosti před nárazem.

Active Brake Assist první generace byl poprvé použit u těžkých nákladních automobilů Mercedes-Benz Actros v roce 2006 a v autobusech řady Travego je k dispozici od roku 2008. Podle automobilky se od té doby tento systém osvědčil na více než pěti miliardách kilometrů a po silnicích se v současnosti pohybuje okolo 27.000 nákladních vozidel a autobusů, které jej mají ve výbavě.

„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde