Titulní obrázek

Po stopách původu jména Mercedes-Benz: u zrodu stála žena

Publikováno: 30.srpen 2013

Německá automobilka Mercedes-Benz se může chlubit dlouhou a bohatou historií. Na počátku jejího vzniku navíc stáli světoznámí konstruktéři Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach a Carl Benz. Méně známé je, jaký je původ slova Mercedes, které se v názvu firmy vyskytuje. Prohlídka osobního archivu ale umožnila objasnit i tuto skutečnost.

Značka Mercedes-Benz nese první část svého názvu podle jména ženy. Ta byla dcerou nadšeného milovníka aut a velkopodnikatele Emila Jellineka. Ačkoliv se historikové doposud domnívali, že křestní jméno Mercedes byla jen přezdívka, kterou Jellinek mile oslovoval svou dceru, archiv odkryl, že šlo o její skutečné jméno. Svědčí o tom rodný list. Celé jméno teto ženy tak bylo Mercedes Adrienne Ramona Manuela Jellinek. O objevení rodného listu a několika nových fotografií se zasloužil její syn Hans-Peter Schlosser. Jeden ze znovuobjevených snímků ukazuje mladou Mercedes jak sedí za volantem závodního vozu.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Cesta k názvu automobilky Mercedes-Benz ale byla dlouhá. Jellinek se s vozy firmy DMG (Daimler-Motoren-Gesellschaft) setkal poprvé v roce 1896, kdy našel reklamu v novinách. Okamžitě se rozjel do Německa, aby rovnou objednal dva modely.O rok později už zkušený obchodník prodával tyto automobily v okolí francouzského Nice tamní smetánce. Do roku 1900, kdy zemřel Gottlieb Daimler, se mu podařilo prodat 34 aut, což byl na tehdejší dobu velký úspěch.

„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde